wystawa
Historia jednego czajnika. Future Lab by Ergodesign
godziny otwarcia
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek IV
wstęp

O wystawie:
Celem wystawy jest rewizja popularnego poglądu, że plastik to samo zło oraz skłonienie do wspólnej refleksji nad tym, jak stopniowo włączyć go w obieg, aby finalnie „czajnik przyszłości” nie stanowił zagrożenia dla planety Ziemia.
Nowa fala odpowiedzialnego projektowania wykorzystuje kreatywność, by zakwestionować kulturę materiałów XXI wieku. Zmiana sposobu użytkowania przedmiotów ma na celu ograniczenie wpływu na środowisko i jest jednym z podstawowych wyzwań dla producentów oraz projektantów.
Wystawa zaprasza do refleksji nad nowoczesnym podejściem do materiałów na dwóch płaszczyznach: relacji czasu (dziś, jutro, przyszłość) oraz relacji natura-przemysł. Pretekstem do rozważań jest historia jednego czajnika. Legendarny Crystal zaprojektowany przez Ergodesign dla marki Zelmer w 1996 roku jest wciąż dostępny w sprzedaży. To konwencjonalny produkt codziennego użytku z tworzywa sztucznego. Choć wciąż żywe są historie użytkowników, którym towarzyszy od ponad dekady, wiele z tych czajników niestety trafi kiedyś na śmietnik.
Jak będzie jutro? Z myślą o przyszłości kolejne pokolenie designerów studia Ergodesign zaprojektowało najnowszą generację czajnika. Crystal, wcielając w życie zasady gospodarki obiegu zamkniętego, wejdzie w nowe cykle użytkowe. Kreując na nowo produkty z tworzyw sztucznych, odkrywamy potencjał surowca rigid plastic, będącego już w stałym obiegu ekosystemu. Co z dalszą przyszłością, która nadejdzie po „jutrze”? Tu oddajemy się spekulacjom, a ich efektem jest czajnik przyszłości zbudowany na podstawie perspektyw: extreme environment, hydropunk, protopia, symbiocene.
Podczas wystawy prezentujemy też wynik analiz płaszczyzny natura-przemysł. Posiłkując się koncepcją „The butterfly diagram: visualising the circular economy” autorstwa Fundacji Ellen MacArthur, dostrzegamy analogie w procesach naturalnych (biomimikra), które włączamy w procesy technologiczne. Żyjąca w cyklach przyroda jest inspiracją do tworzenia cyrkularnego jutra i odważnej przyszłości.
Wystawa pokazuje różne alternatywy dotyczące materiałów i cyrkularnego podejścia do projektowania. A zaglądając przez ramię jej autorom, można przenieść się do żywego laboratorium innowacji.
Open hours kuratorów:
W dniach 2-4.07 oraz 8-10.07 w godzinach 10-11 kuratorzy wystawy będą na miejscu. Możesz z nimi porozmawiać o wystawie, trendach, designie, ekonomii cyrkularnej i wielu innych tematach.
Spacer po wystawach z naszym udziałem:
- 9.07, godz. 11-12.30
(spacer rusza pod Urban Labem) - 10.07, godz. 11-12.30
(spacer rusza pod Urban Labem)
partner: