wykład
Rządy algorytmów. Świat władzy absolutnej
data
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek 3
wstęp
zarezerwowane miejsca: 171/300

Co 10. minutą naszego życia rządzą algorytmy. To, co czytamy przeglądając rano internet, to jakie miejsce w pociągu otrzymamy kupując bilet, to którą hulajnogą pojedziemy do pracy, czy to, kto będzie kierował naszym Uberem – o tym wszystkim decyduje dzisiaj sztuczna inteligencja.
Dr Maciej Kawecki opowie o tym, jak bezpiecznie żyć w świecie, w którym wartość danych przekroczyła wartość ropy naftowej. Żyjemy w rzeczywistości, w której naszych danych w sieci jest już tak dużo, że nawet one nie wystarczają do szkolenia algorytmów. Podzieliliśmy się informacjami na nasz temat z taką intensywnością, że coraz częściej algorytmy karmione są danymi sensytywnymi. Algorytmy tworzą sztuczne dane ludzi, by szkolić nimi inne algorytmy podejmujące decyzje, dotyczące wielu obszarów naszego prawdziwego życia. Podczas wykładu postawimy sobie pytanie, czy jest jeszcze szansa pozostać w internecie bezpiecznym i anonimowym oraz jaką cenę musimy zapłacić, by zostać naprawdę autonomicznymi w podejmowaniu decyzji.
Rozważaniom towarzyszyła będzie analiza wybranych fragmentów przewidywań przyszłości podejmowanych przez Stanisława Lema, w roku obchodów jego 100. rocznicy urodzin. W ramach wystąpienia zostanie przedstawionych 7 trendów technologicznych widocznych szczególnie w ramach wszystkich największych scen technologicznych w 2021 i 2022 roku – CES w Las Vegas, GITEX w Dubaju, Display WEEK w San Jose, WMC w Barcelonie oraz Web Summit w Lizbonie. Do tych trendów należy w szczególności dataizm, deglobalizacja, transformacja klimatyczna, kryzys służby zdrowia, biologizacja technologii, świat lustrzanych odbić oraz technologia natury. Każdemu z trendów przyporządkowane zostaną najbardziej rewolucyjne osiągnięcia polskiej nauki oraz techniki, w tym rozwijane przez polskie startupy pokazujące, jak Polska wpisuje się w światowe tendencje. Wystąpienie będzie łączyć to, w czym specjalizuje się dr Maciej Kawecki, a więc przewidywanie trendów technologicznych oraz prezentowanie aktualnych postępów polskiej myśli technicznej.