spacer
Podróż w głąb Rzeczywistości Ewentualnej | oprowadzanie po wystawie „Rzeczywistość Ewentualna. Mądrość znikającej przyrody”
data
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek 3
wstęp
zarezerwowane miejsca: 30/30

Zapraszamy na wspólną podróż po wystawie „Rzeczywistość Ewentualna. Mądrość znikającej przyrody.” Rozpoczniemy ją w mieście ewentualnym – Wudzisławiu – gdzie trwają intensywne prace nad stworzeniem technologii, która umożliwi komunikację ze zwierzętami.
W pierwszej części wystawy zanurzymy się w świat spekulacji projektowych i puścimy wodze fantazji. W tym miejscu odkryjemy kulisy założeń kuratorów wystawy związanych z zaproponowanymi scenariuszami przyszłości. To tu poznamy zaproszonych do projektu twórców – istoty ludzkie i te ludźmi nie będące i porozmawiay o podejściu jakim jest design spekulatywny.
Prezentowane prace posłużą nam jako punkt wyjścia do dyskusji „ co by było gdyby…” i chwili refleksji nad tendencjami i wzorcami w naszych przewidywaniach przyszłości. Kluczowym pytanie stanie się to, czy dziś czytamy, piszemy i projektujemy nasz świat w kategoriach antropocentrycznych i jakie to niesie konsekwencje dla przyrody.
A czy można inaczej? Czego możemy się od przyrody nauczyć?
Kolejne kroki na naszej drodzę przesuną akcent z analizy na czucie. Wspólnie podążymy szlakiem doświadczeń, które z „ wysokiego C” twórczego procesu działania, pozwolą nam pobyć z drugą istotą – blisko emocji i potrzeb, nawet, a może szczególnie wtedy gdy klarowność przekazu jest nieosiągalna. W ramach oprowadzania po drugiej części wystawy skupimy swoją uwagę na głębokich pytaniach o połączenie człowieka z przyrodą oraz refleksję nad jakością naszego „tu i teraz”.
Oprowadzanie kuratorskie to spotkanie twórców i odbiorców wystawy, które daje okazję do zadania pytań i dyskusji. Ten projekt pokazuje, że nie ma łatwych odpowiedzi, a najciekawsze wnioski przynosi wspólne odkrywanie. Czy odczuwamy potrzebę powrotu do przyrody? Dlaczego? Co zmienić, aby ten proces rozpocząć? Co chciałyby nam przekazać zaproszone zwierzęta do projektu?
Pospekulujmy i zobaczmy, jak się dziś z tym czujemy.