dyskusja
Neuro-mozaika. Trzy wschodzące profile designu aby móc prosperować w nowym świecie
data
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek 3
wstęp
zarezerwowane miejsca: 153/300

Design od zawsze reprezentował podejście do zmian oraz rozwoju skoncentrowane na człowieku. W ciągu ostatniej dekady, w warunkach złożoności i niepewności, dodatkowo rozwinęło się myślenie projektowe oparte głównie na design thinking i service design. Jednakże, czy ta zrównoważona zmiana była dostępna dla ludności spoza wielkich organizacji?
Dopiero połączenie najnowszych osiągnięć w dziedzinie szybkiej produkcji oraz technologii informacyjno-komunikacyjnej rozszerzyło dostęp do innowacyjnego projektowania na szerszą grupę. Od hobbystów po przedsiębiorców. Skąd ta zmiana? Praktyka projektowania wykracza poza początkowe pojęcia dostępności fizycznej, starzenia się i płci, a ma uwzględniać szersze spektrum cech ludzkich, takich jak różnorodność emocjonalna i psychologiczna. Inkluzywność zmieni się z fizycznej na psychospołeczną, koncepcję, którą możemy również zbadać w ramach pojęcia neuro-różnorodności.
Planiści i profesjonaliści zajmujący się projektowaniem urbanistycznym rozumieją nieodłączne wyzwania związane z tworzeniem tego rodzaju przestrzeni, które poprawiają dobrostan społeczności. Zwłaszcza teraz ograniczenia związane z COVID-19 i wymogi dotyczące dystansu społecznego zarówno zwiększyły zapotrzebowanie na przestrzeń publiczną, jak i ponownie podkreśliły znaczenie integracyjnego, wielopokoleniowego projektowania. Należy jednak pamiętać, że projektowanie inkluzywnych przestrzeni publicznych jest dalekie od standaryzacji. Nie ma uniwersalnej listy procesu projektowego, ponieważ każda społeczność jest zupełnie inna.