spacer
Jeśli nie wiemy, co kryje morze, jak mamy je chronić? | oprowadzanie kuratorskie po wystawie Glony
data
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek 4
wstęp
zarezerwowane miejsca: 30/30

Odwiedź wystawę Glony i poznaj możliwości wykorzystania zasobów z Bałtyku do produkcji naturalnych materiałów. Podczas oprowadzania dowiesz się, czym jest bioplastik, z jakich składników może być tworzony i jak zrobić go w domu.
Morska bioróżnorodność tworzy fascynujący, unikatowy ekosystem, który wymaga naszej uwagi i ochrony. Jedną z umożliwiających to strategii jest myślenie o morzu w kategoriach zasobu materialnego. Jednak jeśli nie wiemy, co kryje morze, jak mamy je chronić? Poznaj cztery gatunki: widlika zaostrzonego, trawę morską, muszle małży Rangia cuneata i łososia, z których powstają biodegradowalne materiały.
Poszukiwania są kontynuacją badań kuratorki wystawy, Blanki Byrwy, nad produkcją bioplastików bazujących na zagranicznych przepisach i składnikach. Celem jest stworzenie pierwszego materiału pochodzącego w pełni z lokalnych źródeł – z Gdyni.
Wystawa odwołuje się do tradycji rzemiosła, jak i współczesnego wytwórstwa. Wiele surowców, które teraz uważamy za odpady, były wykorzystywane przez naszych przodków. Rybie skóry mogą z powodzeniem posłużyć do uszycia portfela. Z trawy morskiej możemy zrobić pokrycie dachu. Muszle były wykorzystywane jako źródło wapna – podstawę materiałów budowlanych. Glony są powszechnie używane w przemyśle spożywczym i możemy z nich zrobić zastępstwo plastiku.